Przeskocz do treści

Proboszcz parafii

ks. prałat dr Jan Szubka

Doktor prawa kanonicznego. Sędzia Sądu Metropolitalnego I i II instancji w Warszawie. Były wykładowca prawa kanonicznego i świeckiego w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Dziekan dekanatu bielańskiego.

Ks. Proboszcz imieniny obchodzi 24 czerwca, świętując uroczystość dnia narodzin Św. Jana Chrzciciela.

Urodzony 15 stycznia 1957 r. w Jaworzynie w parafii Oporów k. Kutna. Wyświęcony na kapłana 6 czerwca 1982 r. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie przez kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski. Magister teologii na Akademickim Studium Teologii Katolickiej. Studia stacjonarne na Wydziale Prawa KUL. Wikariusz: Siennica, Radzymin. Rezydent: Warszawa – par. św. Maksymiliana Kolbego na Służewcu.

Od 1990 r. wykładowca prawa kanonicznego i wyznaniowego w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela i Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, gdzie pracuje do dzisiaj. Od 1992 r. proboszcz parafii Babice, a od 1994 r. dziekan dekanatu laseckiego i jednocześnie sekretarz Konferencji Księży Dziekanów. Organizator parafii w Bliznem, restaurator kościoła parafialnego w Babicach i budowniczy domu parafialnego. Od roku 1998 kanonik honorowy, a od 2005 kanonik gremialny Kapituły Wilanowskiej, zaś od 2 kwietnia 2015 dziekan tejże kapituły. Członek Komisji Synodalnej Archidiecezji Warszawskiej II Synodu Plenarnego, członek Komisji Głównej i zastępca przewodniczącego Sekretariatu IV Synodu Archidiecezji Warszawskiej i jego współredaktor. Delegat Biskupa (sędzia) w Trybunale Beatyfikacyjnym Męczenników II wojny światowej.

10 sierpnia 2007 roku mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce, a  8 grudnia  wice-dziekanem dekanatu bielańskiego. Od 1 września 2010 r. Sędzia Sądu Metropolitalnego I i II instancji w Warszawie. Od 8 grudnia 2012 posługuje jako dziekan dekanatu bielańskiego.

Członek Stowarzyszenia Kanonistów Polskich, członek Towarzystwa Teologicznego im. Ks. Archutowskiego, członek Komisji IPN Archidiecezji Warszawskiej.

Odznaczony medalem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla rozwoju kultury, medalem „Mater Verbi” przez tygodnik Niedziela, medalem „Missio Reconciliationis” i odznaką Honorową PTTK oraz nagrodą i statuetką „Babinicz” za szczególne zasługi dla wspólnoty samorządowej Gminy Stare Babice.


Zobacz także: Życzenia z okazji 30-lecia kapłaństwa Księdza Proboszcza Jana Szubki