Przeskocz do treści

Ks. Proboszcz na Wielki Tydzień :: 4 kwietnia 2020

Drodzy Parafianie, Szanowni Państwo,

rozpoczyna się najważniejszy czas w życiu Pana Jezusa, Kościoła, Parafii i każdego Wiernego - tzw. Wielki Tydzień. Jutro Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Pozwólcie najpierw na pewną refleksję.

Bardzo lubiłem ten dzień – pełen kościół wiernych; dorośli i dzieci z palmami w rękach radośnie machali i czekali, kiedy chociaż kropla wody spadnie na nich i trzymane w ręku palmy. Ruch, zamieszanie, kolejki do spowiedzi, tłumy do Komunii Świętej. Pytałem często, czy to wszyscy z Chomiczówki, bo było Was tak wielu. Zachęcałem do jeszcze liczniejszej obecności, zaangażowania, modlitwy.

Dzisiaj ze łzami w oczach w trosce o Wasze zdrowie, bezpieczeństwo i posłuszeństwo mówię: ZOSTAŃCIE W DOMU. Zgodnie z rozporządzeniem Władz w kościele może przebywać tylko 5 osób, nie licząc kapłanów i posługujących. Nie każcie mi stać przed kościołem i odsyłać Was do domu, to bardzo bolesne i trudne. I proszę nie mówić „ja już jestem w takim wieku, że nic mi nie zaszkodzi”. Niestety może zaszkodzić innym.  Bardzo proszę, aby osoby starsze (po 60), słabsze, pracujące w  miejscach dużego ryzyka nie przychodziły do kościoła w ogóle. Wiem, że to trudne dla każdego. Dla mnie kapłana, proboszcza chyba najtrudniejsze i najbardziej bolesne. Ale pamiętajcie, że zarówno ja, jak i inni Kapłani, Siostry jesteśmy z Wami w waszych troskach, kłopotach, bezsilności i nadziei, bo ona nie może zgasnąć.

Od kilku lat na tablicy przy moim biurku wisi na kartce duży napis. Dzisiaj go jeszcze powiększyłem: Nie zawsze tak będzie. To przez te lata, gdy czułem się zbyt szczęśliwy, zadowolony, dumny... kazało mi myśleć, że nie zawsze tak będzie... Ale także, gdy przychodziły trudne dni, smutek, załamanie… dodawały mi otuchy, nadziei. Dzisiaj chcę Wam wszystkim powiedzieć Nie zawsze tak będzie. Przed nami Święta Zmartwychwstania, Święta radości i nadziei, że Chrystus zwycięża. Na zewnątrz ta radość jest okrojona sytuacją , w której się znajdujemy, ale nasze serca są pełne ufności i wiary. Dzisiaj więc dla nas w Nim nadzieja, i o to w te dni Jego prosimy i do Niego zanosimy nasze modlitwy i błagania. 

A teraz kilka informacji szczegółowych:

Na naszym parafialnym Facebooku i na platformie You Tube w każdą niedzielę i Święto o g. 10:00 jest transmitowana Msza Święta w formie wideo, natomiast o g. 18:00 każdego dnia w formie audio.

Zachęcamy do włączenie się we wspólną modlitwę. Poza tym w środkach przekazu jest wiele transmisji Mszy Świętych, nabożeństw, katechez itd. Proszę z nich korzystać.

JUTRO:

Niedziela Palmowa. We Mszy św. może uczestniczyć tylko 5 osób tych, którzy maja wcześniej zamówioną Mszę św. Dlatego do g. 14:00 kościół będzie zamknięty.

W TYM TYGODNIU:

Kancelaria będzie czynna tylko do środy włącznie.

Także do środy od 15:00 do 17.00 Kapłani będą pełnili dyżury w kościele.

We wtorek o godz. 20.30 będzie - transmitowany na Facebooku – różaniec pokutny. Poprzez modlitwę i rozważanie tajemnic bolesnych chcemy przygotować się na przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Od poniedziałku, poprzez parafialnego Facebooka będzie można zgłaszać intencje do tej wspólnej modlitwy.

Liturgia w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek oraz Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego będzie sprawowana w naszej świątyni o g. 19.00.

Z przykrością informujemy, że niestety nie będziemy mogli uczestniczyć w niej bezpośrednio. Uczestniczyć będą jedynie kapłani oraz wyznaczona, konieczna asysta liturgiczna. Kościół pozostanie na ten czas zamknięty.

Na parafialnym Facebooku i na You Tubie można będzie oglądać transmisje tych wydarzeń i włączyć się do modlitwy.

W WIELKI CZWARTEK:

kończy się Wielki Post i rozpoczyna Triduum Paschalne, czyli czas Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego.

W naszym kościele Msza Święta Wieczerzy Pańskiej sprawowana będzie przez wszystkich Kapłanów. Podczas liturgii będziemy się modlić w intencji kapłanów, kleryków,  wszystkich grup parafialnych i całej wspólnoty parafialnej.Nie będzie w tym roku obrzędu umywania nóg.Jest to dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Wyraźmy wdzięczność Chrystusowi za te wspaniałe dary, które nam zostawił.

W WIELKI PIĄTEK:

Liturgia Męki Pańskiej i adoracja Krzyża. Tego dnia obowiązuje POST ŚCISŁY, tzn. zarówno jakościowy – zakaz spożywania pokarmów mięsnych, jak ilościowy – jeden posiłek do syta i dwa mniejsze. Do postu zachęcamy również w Wielką Sobotę, aż do wieczornej liturgii.

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę o godz. 8:00. będzie sprawowana w naszym kościele przez kapłanów i siostry Liturgia Godzin (także bez udziału wiernych).

Zgodnie z rozporządzeniem KEP nie będzie w kościele święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Poświecimy je w każdym domu sami, w niedzielę przed śniadaniem. Obrzędy poświęcenia znajdziemy na naszej stronie parafialnej [ pobierz plik PDF ]. Nie będzie także można pobrać wody święconej.

LITURGIA WIGILII ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

rozpocznie się o g. 19:00 od zapalenia Paschału. Nie będzie poświęcenia ognia. W tym dniu odbywa się także odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, dlatego na liturgię w domu prosimy przygotować świece. Zapalimy je podczas Mszy Świętej transmitowanej. Przypominam, że jest to najważniejsza liturgia w ciągu roku.

Ponieważ w tym roku nie będzie procesji rezurekcyjnej na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej, przy dźwięku dzwonów (myślę, że tym razem będzie je słychać w całej Parafii), z balkonu kościoła udzielę całej Parafii błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Kto ma okno od strony kościoła niech wyjrzy, a wszyscy na chwilę zgaśmy i zapalmy światło (3 razy). To będzie wspaniała nasza duchowa łączność, że jesteśmy razem.

W WIELKANOC:

Msza Św. rezurekcyjna, ale bez procesji o godz. 6:00. rano.

Nie będzie Mszy Św. o godz. 7:00. Pozostałe Msze Św. jak w każda niedzielę i święto. Także tylko z udziałem najwyżej 5 osób, i tylko tych, którzy zamawiali intencje. Bardzo proszę, aby inni (nawet najbardziej gorliwi) nie przychodzili w te dni do kościoła.

Moi Drodzy,

pragnę Wam jeszcze na koniec podziękować za wszelkie oznaki życzliwości i okazywanej dobroci. Za telefony, SMSy, maile; słowa pociechy, nadziei i modlitwy. Chcę także podziękować za wszelkie ofiary na rzecz parafii przekazywane przez konto parafialne. Chociaż bowiem nie ma nas w kościele, to przecież Parafia musi funkcjonować i dlatego za każdą ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać.

Wasz proboszcz - ks. Jan Szubka