Przeskocz do treści

Niedziela palmowa Męki Pańskiej – 10 kwietnia 2022

1/ DZISIAJ:

 • przypada 82 r. zbrodni katyńskiej i 12 r. katastrofy smoleńskiej, Pamiętajmy w naszych modlitwach o ofiarach tych tragicznych wydarzeń,
 • o godz. 17.00 odprawione będzie ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym. Zapraszamy do udziału w nim. Przy okazji dziękujemy wszystkim, którzy w okresie Wielkiego Postu uczestniczyli zarówno w nabożeństwie Drogi Krzyżowej jak i Gorzkich Żali,
 • przy wyjściu z kościoła można nabyć numer specjalny naszej parafialnej gazetki. Znajdziemy w nim mini przewodnik po Triduum Paschalnym przygotowany przez młodzież naszej Parafii. Dochód przeznaczony będzie na wyjazd młodych do Medjugorje.
 • po wieczornej Mszy św. zapraszamy na kolejną katechezę dla dorosłych z cyklu „Do źródła wiary” pt. „Co mam mówić na modlitwie.”

2/ W TYM TYGODNIU:

 • kancelaria będzie czynna tylko do środy włącznie,
 • spotkanie dziewcząt, które chcą w sposób bardziej czynny poprzez sypanie kwiatków, czy noszenie poduszek uczestniczyć w procesji rezurekcyjnej we wtorek o g. 18.00. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Spotkanie przy Grocie Matki Bożej.

Spowiedź w tym tygodniu wg następującego porządku:
do środy – przed i podczas Mszy Świętych rannych i popołudniowych,
we wtorek spowiadać będziemy od 8.00 do 10.00 i 15.00 do 21.30 oraz w Wielki Piątek od g. 15.00 do 18.00.

Przypominamy jednak, że Triduum Paschalne nie jest czasem na spowiedź. Nie będziemy spowiadać w Wielki Czwartek, podczas Liturgii Wielkiego Tygodnia oraz w Święta.

Liturgia w Wielki Czwartek i Piątek oraz w Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego (w sobotę wieczorem) sprawowana będzie o godz. 19.00.

3/ W WIELKI CZWARTEK:

 • kończy się Wielki Post i rozpoczyna Triduum Paschalne, czyli czas Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. Dlatego zachęcamy do licznego udziału w liturgii nie tylko w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, ale również w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę,
 • w czwartek przed południem o godz. 10.00 w katedrze na Mszy Św. zwana Mszą Krzyżma kapłani gromadzą się wokół swojego Biskupa, odnawiają przyrzeczenia złożone w dniu święceń kapłańskich. Tam też Biskup dokonuje poświecenia olejów potrzebnych do udzielania sakramentów świętych,
 • w naszym kościele Msza Św. Wieczerzy Pańskiej, sprawowana będzie przez wszystkich kapłanów. Podczas Liturgii będziemy się modlić w intencji kapłanów, kleryków oraz wszystkich grup parafialnych i całej Parafii. Podczas tej Mszy Świętej będzie miał miejsce obrzęd umywania nóg 12 mężczyznom,
 • po Mszy Św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy przechowania, czyli Ciemnicy i adoracja. Jest to dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Naszą obecnością wyraźmy wdzięczność Chrystusowi za te wspaniałe dary, które nam zostawił.

4/ W WIELKI PIĄTEK:

 • Liturgia Męki Pańskiej i adoracja Krzyża. Tego dnia obowiązuje POST ŚCISŁY, tzn. zarówno jakościowy – zakaz spożywania pokarmów mięsnych, jak i ilościowy – jeden posiłek do syta i dwa mniejsze. Do postu zachęcamy również w Wielką Sobotę, aż do wieczornej liturgii,
 • w Wielki Piątek - podobnie jak w ubiegłym roku - o godz. 15.00 zapraszamy na liturgię dzieci,
 • w Wielki Piątek i Wielką Sobotę o godz. 8.00. będzie sprawowana w naszym kościele Liturgia Godzin, o g. 15.00 zapraszamy na nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Wszystkich pragnących trwać razem na modlitwie serdecznie zapraszamy. Zachęcamy także do adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy i Grobie. Adoracja trwać będzie od godz. 07.00. do 22.00.

5/ LITURGIA WIGILII ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO rozpocznie się o g. 19.00 od poświęcenia ognia przed kościołem. W tym dniu odbywa się także odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, dlatego na liturgię przynosimy świece. Jest to najważniejsza liturgia w ciągu roku.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę odbywać się będzie w dolnym kościele od godz. 8.00. do 17.00. Tu będzie też można nabyć wodę święconą rozprowadzaną przez naszych ministrantów.

6/ ZA TYDZIEŃ:
w Wielkanoc Msza Św. rezurekcyjna z procesją o godz. 6.00 rano. Wszystkich też zapraszamy do udziału w procesji. W Niedzielę Wielkanocną nie będzie Mszy Św. o godz. 7.00. Pozostałe Msze Św. jak w każdą niedzielę i święto. Mamy nadzieję, że nikogo na Mszy Św. nie zabraknie.

7/ DZIĘKUJEMY zespołowi Caritas (na czele z S. Honoratą), Sponsorom i Ofiarodawcom za wszelką pomoc. Dziękujemy także za zbiórkę żywności dla niewidomych dzieci z Lasek i mieszkańców Czernihowa oraz wszelkie ofiary składane do puszki jak i na konto parafialne dla Uchodźców. Msza św. dziękczynna za Caritas i wszystkich Ofiarodawców sprawowana będzie w Wigilię Paschalną o godz. 19.00. Zapraszamy.