Szanowni Państwo, Drodzy Parafianie, Mieszkańcy Chomiczówki!
Kilka miesięcy temu, kiedy rozpoczynał się czas pandemii koronawirusa, napisałem w jednym z pierwszych listów, że moim mottem - od przynajmniej kilku lat - jest hasło: „nie zawsze tak będzie”.
Dzisiaj po przeszło pół roku znowu piszę: „nie zawsze tak będzie”. Za nami bowiem bardzo trudny czas. Epidemia i związane z nią sytuacje, kłopoty i przeżycia dotknęły wszystkich. Także Wspólnotę Kościoła. Pamiętam te piękne, a jednocześnie smutne Święta Wielkanocne bez udziału wiernych; późniejszy czas nadziei, gdy zaczęto zdejmować kolejne obostrzenia. W tym trudnym czasie Wielkanocnym, mimo licznych obostrzeń udało nam się wyspowiadać bardzo wielu wiernych, godzinami trwaliśmy na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. Księża podejmowali dyżury w kościele, transmitowaliśmy Mszę Świętą na naszym parafialnym kanale YouTube. Rozpoczęliśmy przygotowania do Bierzmowania, prawie połowa dzieci przystąpiła do I Komunii Świętej. Jak bardzo te uroczystości były wzruszające, pełne bliskości z Panem Jezusem, sobą nawzajem, bez niepotrzebnej często otoczki zewnętrznej.
To wszystko mogło się odbyć przede wszystkim dzięki Państwa odpowiedzialności, dyscyplinie i zaangażowaniu. I za to chcę Wam wszystkim dzisiaj bardzo podziękować. Niestety koronawirus nie ustaje, ale mamy nadzieje, że my będziemy silniejsi od niego. Dlatego powoli zaczęliśmy wracać do innego, ale bardziej normalnego życia. Epidemia pokazała nam, że nie zawsze to co było ważne, jest takie rzeczywiście pierwszorzędne. Wskazała na inne wartości, inną rzeczywistość.
Ruszyły zakłady pracy, sklepy, szkoły, restauracje i miejsca kultury… Na szczęście zaczęliśmy też wracać do kościoła, udziału we Mszach Świętych, nabożeństwach, spotkaniach w grupach i wspólnotach. Owszem z wielką ostrożnością, zachowując tzw. reżim sanitarny, unikając okazji do zarażenia itd. Nie możemy przecież z powodu pandemii przestać praktykować naszej wiary…
Dzisiaj trzeba działać ze wzmożoną ostrożnością, ale też ze wzmożoną aktywnością i zaangażowaniem, utwierdzając to co dobre, szukając jednocześnie nowych sposobów dotarcia do nowych osób, starszych, dzieci, a zwłaszcza młodzieży i osób w średnim wieku.
Dlatego od początku września będziemy kontynuować przygotowanie do zaległej I Komunii Świętej, która mamy nadzieje odbędzie się w przewidzianym terminie (oczywiście w mniejszych grupach, przy mniejszym udziale gości) Także zaczniemy przygotowanie dzieci z klas III-ich, a zwłaszcza ich rodziców, do I Komunii Świętej w przyszłym roku.
Kontynuować będziemy spotkania z kandydatami do Bierzmowania, które odbędzie się w połowie października. Rozpoczniemy także przygotowanie kolejnej grupy kandydatów do sakramentu chrześcijańskiej dojrzałości.
Was, drodzy Parafianie - kobiety i mężczyzn zachęcamy do czytania Pisma Świętego podczas Mszy Świętej, zarówno niedzielnych, świątecznych jak i codziennych. Zachęcamy także do aktywności osoby, które do tej pory nie uczestniczyły aktywnie w życiu naszej wspólnoty. Być może wielu ma takie pragnienie a brakuje nieco odwagi. Zachęcamy do włączania się do istniejących grup i wspólnot, a także tworzenia nowych.
Moi Drodzy,
chcielibyśmy jednak jeszcze coś więcej! Po rozmowach z Księżmi i kilkoma Osobami świeckimi DOSZLIŚMY DO WNIOSKU, ŻE POTRZEBA WIĘKSZEGO ZAANGAŻOWANIA I AKTYWNOŚCI ŚWIECKICH. Jest wśród Was wielu wspaniałych, kreatywnych i pełnych różnych talentów ludzi. Włączcie się w to nasze wspólne dzieło, którym jest Parafia:
- Chcielibyśmy, aby w dolnym kościele w każdą niedziele odprawiać dodatkową Mszę Świętą dla małych dzieci (do I-II klasy) z ich Rodzicami. Do tego potrzebne są jednak osoby grające na różnych instrumentach, chętne do czytania, opieki nad dziećmi, mobilne medialnie.
- Mamy w planie pewną formę katechezy dorosłych, wykładu, warsztatów itp. Czekamy na ewentualne tematy, chętne osoby, dogodne terminy (dzień, godzina). Trochę pomysłów już mamy.
- Widzielibyśmy grupę mężczyzn w średnim wieku, którzy podejmą formację liturgiczną oraz posługę przy ołtarzu. Może temu towarzyszyć wspólne rozwijanie zainteresowań (np. piłka, bilard, szachy, wspólny wyjazd…)
- Mamy nadzieję, że po ustaniu pandemii w dalszym ciągu będą się rozwijać spotkania mam z małymi dziećmi. Można by zbudować taką lub podobną grupę dla rodziców dzieci trochę starszych, żeby dzieci były z opiekunami w sali, a rodzice ze sobą (ważny dzień i godzina)
- Działają w nasze parafii 3 Wspólnoty Kościoła Domowego. Jesteśmy otwarci i gotowi, aby zorganizować kolejne. Czekamy na zgłoszenia.
- Są 2 Wspólnoty Neokatechumenalne. Pragniemy zorganizować kolejne; dlatego jeszcze we wrześniu rozpoczną się nowe katechezy, do udziału w których serdecznie zapraszamy.
- Chcielibyśmy na nowo zorganizować grupę młodych (studentów, licealistów, ludzi pracujących), a także powołać KSM, dla nieco młodszych.
To tylko niektóre z propozycji. Jesteśmy jednak otwarci na Wasze pomysły i inicjatywy. Chętnie się z nimi zapoznamy.
Moi Drodzy,
jako proboszcz całej Wspólnoty, ale także wszyscy Kapłani posługujący w naszej Parafii, pragniemy tworzyć z Wami wszystkimi żywe i dynamiczne relacje. Parafia to wspólnota, a więc dobro wspólne nas wszystkich. Serdecznie zachęcamy więc do otwartości i współpracy. W imię Jezusa i naszej wiary możemy podejmować wiele inicjatyw dzieląc się naszymi talentami i dobrem.
Wiemy, że dzisiaj z racji koronawirusa nie wszystko jest możliwe, ale mamy dwa duże kościoły i sale katechetyczne. Dbamy, na ile możliwe o bezpieczeństwo, ufamy, że nic złego się nie wydarzy. W dalszym ciągu zachęcamy do odpowiednich zachowań, zwłaszcza zakładania maseczek podczas nabożeństw, dezynfekcji rąk; nie ryzykujmy, nie wychodźmy z domu widząc u siebie kaszel, podwyższoną temperaturę itd. Dbajmy o siebie nawzajem; z życzliwością, ale i odpowiedzialnością za drugich.
Każdego dnia wraz z Kapłanami polecamy Was wszystkich w modlitwie. Naprawdę „nie zawsze tak będzie”. Ufamy, że stanie się to już niebawem.
Wasz Proboszcz
ks. Jan Szubka