Przeskocz do treści

Ks. Proboszcz na Niedzielę Bożego Miłosierdzia – 19 kwietnia 2020

Kochani Parafianie, Szanowni Państwo,

mija kolejny tydzień naszej walki z koronawirusem i naszych związanych z tym ograniczeń. Wierzę, że są konieczne i dlatego obecną sytuację  przyjmujemy z pokorą, chociaż nie bez smutku i bólu. Nigdy jeszcze - podobnie jak wielu z Was - nie przeżywałem takich Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Z jednej strony radosne: „Alleluja, Pan Zmartwychwstał”, a z drugiej: żal, że możemy to śpiewać i dzielić się tą radosną nowiną tylko przez media (jakże trzeba dziękować, że one są).

Moi Drodzy!

Chcę Wam bardzo podziękować za dotychczasową cierpliwość i posłuszeństwo wydanym zarządzeniom. Kilka tygodni wcześniej, w swoim słowie napisałem, że „nie zawsze tak będzie”. I oto we czwartek usłyszałem nieco więcej dobrych wiadomości dotyczących naszej obecności w kościele. Od poniedziałku (20 kwietnia) bowiem można zwiększyć ilość  osób obecnych na Mszach św. i nabożeństwach, w zależności od powierzchni (1 osoba na 15 m kw. powierzchni). Dzisiaj jest więc okazja do wdzięczności, że mamy tak duży kościół, w którym - zgodnie z przepisami - może swobodnie  przebywać ok. 60 osób.

W związku z powyższym  podaje kilka bardzo ważnych informacji:

 1. W najbliższą niedzielę Bożego Miłosierdzia (19 kwietnia) może uczestniczyć w dalszym ciągu tylko 5 osób (poza kapłanami i usługującymi). Dlatego w pierwszej kolejności mogą przyjść osoby, które wcześniej zamawiały Msze św.
 2. Od poniedziałku - 20 kwietnia - na Mszach św., zarówno w niedziele jak i dni powszednie może być obecnych do 60 osób. W dalszym ciągu można jednak korzystać z dyspensy, czyli zwolnienia z obowiązku Mszy św. niedzielnej i świątecznej. Do czego zachęcam zwłaszcza osoby słabsze, starsze, z małymi dziećmi itd.  Hasło „ZOSTAŃ W DOMU” jest wciąż aktualne.
 3. W kościele żółtym kolorem są oznaczone miejsca, które można zajmować, zachowując bezpieczną odległość.
 4. Wszyscy obecni zobowiązani są do zakrywania twarzy i nosa (maseczki, szaliki, chustki).
 5. Nie gromadzimy się przy wejściu i wyjściu oraz na placu przed kościołem.
 6. Każdego dnia kapłani - podobnie jak dotychczas w dni powszednie - od g. 15.00. do 18.00 pełnią dyżury. Przy zachowaniu środków ostrożności można skorzystać z ich posługi (spowiedź, Komunia św. i rozmowa duchowa).
 7. Ze względów bezpieczeństwa i komfortu psychicznego w niedziele spowiadać będziemy (w wypadkach koniecznych) w dolnym kościele.
 8. W dalszym ciągu transmitowane będą Msze św. w niedziele o g. 10.00 i 18.00 na YouTubie, a w dni powszednie o g. 18.00 w wersji audio na Facebooku. Przy okazji składam serdecznie podziękowania wszystkim Osobom,  które pomogły i wciąż czuwają nad transmisją tych Mszy św.
 9. Chcę także podziękować Osobom (dzieciom i rodzicom), które zaangażowały się  w robienie i prezentacje swoich pisanek. Były naprawdę wspaniałe. Wszystkich uczestników więc proszę o zgłoszenie się  po (nie tylko) słodką niespodziankę.
 10. Dziękuję także za wszelkiego rodzaju pozdrowienia, życzenia, słowa podziękowania i modlitwy przekazywane nam na różne możliwe sposoby.
 11. Swoje podziękowanie kieruję także do wszystkich Ofiarodawców, którzy na konto parafialne (nr dostępny na stronie parafialnej) czy parafialnej Caritas składają swoje datki i ofiary (chociaż pewnie czasem sami niewiele mają). Także za składane ta droga ofiary za zamówione Msze św.

Moi Kochani,

jak pewnie wielokrotnie słyszeliśmy - czas pandemii będzie jeszcze jakiś czas nas ograniczał, budził niepokój, dezorganizował nasze życie społeczne, religijne i osobiste. Bądźmy więc z sobą razem. Pomagajmy sobie, na ile potrafimy i możemy. I pamiętajmy, że nie jesteśmy sami. Jest z nami Jezus Chrystus, który Zmartwychwstał i żyje. Jemu w naszej modlitwie polecamy nasze intencje, sprawy, radości i smutki.

I na koniec chcę Wam powiedzieć, że bardzo mi Was brakuje i  razem z Księżmi i Siostrami pamiętamy o Was wszystkich każdego dnia i każdego dnia za Was się modlimy. Alleluja!

                                                   Wasz Proboszcz – ks. Jan Szubka