Przeskocz do treści

Informacje po spotkaniu 27 marca

Szczęść Boże,

Za nami rekolekcje szkolne. W najbliższy piątek, 08.04 ostatnia Droga Krzyżowa po Mszy św. o godz. 18.00 ulicami naszej dzielnicy. Przypominam Wam o 2 obowiązkowych wpisach do indeksu z Drogi Krzyżowej.
Również w najbliższą niedzielę 10. 04 (Niedziela Palmowa) ostatnie Gorzkie Żale o 17.00. Obowiązuje jeden wpis do indeksu.

Trwamy w okresie Wielkiego Postu. Poznaliśmy już Adwent – okres poprzedzający Boże Narodzenie, scharakteryzowaliśmy sobie okres Wielkiego Postu, przygotowujący nas do ŚWIĄT WIELKANOCNYCH. ZANIM JEDNAK ROZPOCZNIEMY OKRES WIELKANOCNY poznamy najkrótszy z okresów liturgicznych zwany TRIDUUM PASCHALNE [link], bezpośrednio przygotowujący nas do największych Świąt w chrześcijaństwie.

Pan Jezus, jak wiemy przygotowuje się na śmierć. Na pustyni stoczy walkę z szatanem i uda się do Jerozolimy, gdzie odda za nas swoje życie.

Niedziela Palmowa, 10 kwietnia (przyjdźcie z palemką do kościoła, można kupić przed kościołem) jest pamiątką uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, gdzie ma oddać życie za nas. Wszyscy witamy Go radośnie (z uniesionymi palemkami), gdyż przychodzi do nas z darem życia. Wyrazem tej radości są palemki, z którymi przychodzimy tej niedzieli do kościoła, stąd nazwa NIEDZIELA PALMOWA.

Właśnie NIEDZIELA PALMOWA 10.04 rozpoczyna WIELKI TYDZIEŃ.
14.04 WIELKI CZWARTEK – GODZ. 19.00
15.04 WIELKI PIĄTEK – GODZ. 19.00
16.04 WIELKA SOBOTA – GODZ. 19.00
17.04 NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 6.00 (REZUREKCJA), 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00.

Wszystkich zachęcam do udziału w Triduum Paschalnym. To największe misterium – tajemnica naszej wiary – przejście Jezusa ze śmierci do życia – ZMARTWYCHWSTANIE. Trzeba nie tylko to zobaczyć, ale wziąć udział i doświadczyć przemiany naszego życia poprzez Łaskę Bożą. W piątek będziemy świadkami śmierci Pana Jezusa, w sobotę będziemy czuwać przy grobie Jezusa, aby wraz z Nim zmartwychwstać.
Jeden dzień, dowolny z wpisem do indeksu (czwartek, piątek, sobota), w niedzielę normalnie przychodzimy do kościoła.

W niedzielę rano – REZUREKCJA, godz. 6.00– Msza św. z procesją rezurekcyjną – ogłaszamy radośnie światu zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, piekłem i szatanem – nie obowiązkowa.
Wciąż zachęcam do spowiedzi przed świętami:
12 kwietnia spowiedź całodniowa w kościele.
15 kwietnia – spowiedź od 15.00-18.00
16 kwietnia – od rana do 16.00.
W WIELKIM POŚCIE POWRACAMY DO BOGA NA RÓŻNYCH DROGACH:

 1. SPOWIEDŹ
 2. REKOLEKCJE
 3. NABOŻEŃSTWA: GORZKIE ŻALE, DROGA KRZYŻOWA
 4. TRZY PRAKTYKI POKUTNE: POST ( ograniczamy internet, telefon, gry, można ograniczyć słuchanie muzyki, rozrywkę, przyjemności), MODLITWA (uczestniczę w nabożeństwach, modlę się w domu), JAŁMUŻNA (gładzi grzechy, sens niedzielnej tacy)
 5. Doświadczamy SENSU POKUTY
  WIELKI POST JEST PO TO - NASZE TRUDZENIE, ZMAGANIE, WYRZECZENIA - żeby odczuć prawdziwą radość zwycięstwa nad sobą, nad grzechem, tj. zmartwychwstać.
  Sakramentalna forma pokuty – spowiedź (uwalnia od grzechów, ale kara doczesna za grzechy zostaje – dlatego potrzebna jest POKUTA, która LECZY: POKUTA=LEKARSTWO)
  Pojednanie z Bogiem, drugim człowiekiem (wspólnotą) i samym sobą zakłada „coś więcej” niż przyjęcie rozgrzeszenia, „coś więcej” oznacza szukanie Boga, odszukanie Go w zgliszczach swojego życia, podjęcie wędrówki w głąb siebie, której może towarzyszyć również zmaganie duchowe i fizyczne , zobacz film „Misja”
  CIEKAWOSTKI
  Czy odchudzanie jest pokutą? Czy fitness, czasem morderczy, czy treningi, biegi czy inne formy sportu są pokutą. Nie. Są jedynie jakąś formą samodoskonalenia. Samo w sobie nie, jest owocem postu, który podejmujemy ze względu na miłość Boga i człowieka, połączonym z modlitwą i jałmużną.
  Wbrew powszechnej opinii i spotykanym przypadkom za chrześcijańską pokutę nie można uznać żadnych praktyk naruszających godność człowieka takich jak np. samookaleczenie.
  Dyscyplina – narzędzie cielesnego umartwiania i pokuty, stosowane w zakonach. Nie kaleczyły, ale cieleśnie umartwiały. Chrześcijanom nie wolno stosować na własną rękę. Dyscypliny używano kiedyś w szkole.
  Następne spotkanie ogólne mamy w niedzielę 24 KWIETNIA O GODZ. 18.00 W GÓRNYM KOŚCIELE.
  INNE:
 6. Przypominam o uczestnictwie na Mszy św. i comiesięcznej spowiedzi
 7. komunię na rękę przyjmujemy od razu przy księdzu, niewolno nam odejść z Panem Jezusem do ławek (to świętokradztwo)
 8. zasmuca mnie frekwencja na spotkaniach z animatorami, pilnować proszę spotkań grupowych (jak ktoś jest chory, nawet przeziębiony, z katarem, bólem gardła proszę nie przychodzić!!!)
 9. rozmawiajcie z rodzicami o WAKACJE Z BOGIEM 2022 MEDJUGORJE-CHORWACJA [link], zgłoszenia max. do połowy kwietnia u mnie;
 10. na spotkaniach grupowych odwiedzi Was młodzież KSM z zaproszeniem do wspólnoty
 11. wybieramy imię i wpisujemy do indeksu [link], uzupełniamy indeks – bardzo ważne potwierdzenie, że chodzisz na religię na początku przygotowań i po wakacjach
 12. Uczymy się pacierza [link] na pamięć, zaliczacie u animatorów, najpóźniej w kwietniu
 13. Kto jeszcze nie oddał metryki chrztu animatorowi? Proszę jak najszybciej oddać animatorowi.