Przeskocz do treści

[Bierzmowanie 2021] Drugie spotkanie organizacyjne – zamiast 22 listopada

Przypominam: Obecność na spotkaniach ogólnych ze mną, ale i na spotkaniach grupowych z animatorami jest obowiązkowa. Spotkanie 22 listopada, ogólne w Kościele z racji przedłużanie się epidemii zostaje odwołane. Spotkania grupowe online trwają. Każdy ma obowiązek uczestniczyć w spotkaniu online. Jeśli ktoś ma jakieś problemy, proszę o kontakt ze mną - .

Następne spotkanie ogólne w kościele planujemy (uzależnione od sytuacji epidemicznej) w niedzielę, 20 grudnia 2020 o godz. 18.00 w dolnym kościele. W ramach tego spotkania - jeśli odbędzie się w kościele - Msza św. o godz. 18.00 i kilka słów ode mnie.

W sumie powinniśmy spotykać się dwa razy w miesiącu. Normalnie nieobecności na spotkaniu ogólnym usprawiedliwiamy u mnie (SMS do ks. Andrzeja od rodzica). Jeśli chodzi o spotkania grupowe online nieobecność usprawiedliwiacie u animatora - pilnujcie tego. Proszę nie robić żadnych lokacji w grupach. O każdej, która zaistniała z ważnych powodów, muszę wiedzieć ja.

PROSZĘ PILNOWAĆ COMIESIĘCZNEJ SPOWIEDZI I OBECNOŚCI NA MSZY ŚW. W NIEDZIELĘ. Można się wyspowiadać bliżej Świąt Bożego Narodzenia: na każdej Mszy świętej w niedzielę jeden ksiądz spowiada na zewnątrz kościoła, na świeżym powietrzu, z dystansem 2 metrów i w maseczkach.

Spowiedź np. w każdy kolejny I piątek miesiąca. Najbliższy: 4 grudnia w godz. od 16.45 do 19.00.

Dziś powiemy sobie trochę o spowiedzi - ten ważny temat będziecie również omawiać na spotkaniach z animatorami.  Jak tylko będzie możliwość spotkania ogólnego, rozdam Wam #pakietbierzmowanego, a w nim folder do spowiedzi (z formułą spowiedzi i propozycją rachunku sumienia). Dziś wysyłam on-line, można wydrukować jako pomoc [link].

ZAŁÓŻCIE ZESZYT i zapisujcie sobie każdą niedzielną Mszę św., w której uczestniczycie, również online, każdą spowiedź (WPISUJEMY termin i podpis rodzica). Łatwiej później będzie uzupełnić indeks bierzmowanego, który rozdam na pierwszym możliwym spotkaniu ogólnym.

UWAGA!!! Warunkiem kontynuowania przygotowań do Bierzmowania jest uczęszczanie na religię w szkole (dziś z racji epidemii religia jest on-line). Kandydaci mają obowiązek uczestniczyć w lekcji religii online, w przeciwnym razie nie dopuszczę do sakramentu bierzmowania, co w swoim czasie potwierdzą wasi katecheci.

Adwent i nowy rok liturgiczny

29 listopada rozpoczynamy w Kościele nowy rok liturgiczny (tj. kościelny): I NIEDZIELA ADWENTU. W Kościele jest inaczej, nowy rok nie zaczyna się od stycznia, ale na przełomie listopada/grudnia. Nowy rok liturgiczny zaczynamy ADWENTEM (patrz poniżej), tj. RADOSNYM OCZEKIWANIEM na BOŻE NARODZENIE.

W Adwencie wraz z Maryją, Matką Bożą uczestniczymy na szczególnych Mszach św. o świcie zwanych RORATAMI. Nazwa Mszy pochodzi słów antyfony Rorate caeli desuper” („spuśćcie rosę niebiosa”). Podczas rorat zapalana jest RORATKA, czyli świeca, która - ustawiona przy ołtarzu - symbolizuje obecność Matki Bożej z nami. Na Mszę przychodzi się z lampionami. Więcej na lekcjach religii.

Od poniedziałku do soboty o 6.30 rano, proszę o uczestniczenie w Mszach św. RORATACH za pośrednictwem telewizji bądź internetu, OBOWIĄZKOWO przynajmniej 3 wpisy do indeksu, na razie do zeszytu, który podpisuje rodzic. Proponuję przyjść do kościoła. Kochani to piękna polska tradycja, aby szczęśliwie przeżyć Święta powinniśmy uczestniczyć codziennie, to daje siłę. Kiedy uczestniczymy w Roratach pokój Pana Jezusa i Jego Matki zagości w naszych sercach, w naszych domach, PRZY WIGILIJNYM STOLE.

UWAGA: Jeśli pojedziecie na Święta poza Warszawę tam, gdzie byliście ochrzczeni, bardzo proszę wziąć ŚWIADECTWO CHRZTU, założyć w domu teczkę z podpisem BIERZMOWANIE i włożyć tam dokument, aby nie zgubić. W swoim czasie poproszę Was o oddanie mi tych teczek z najważniejszymi dokumentami do bierzmowania.

O spowiedzi świętej

Spowiadamy się co najmniej raz w miesiącu. Potrzebujemy łaski Bożej do życia jak powietrza czy pokarmu. Spowiedź uwalnia nas od grzechów, które wszyscy popełniamy. Często te grzechy się powtarzają, stąd często się musimy spowiadać.

Spowiedź ustanowił Pan Jezus a nie ksiądz: po swoim zmartwychwstaniu powiedział do apostołów/księży „Weźmijcie Ducha świętego, którym odpuścicie grzechy są im odpuszczone, którym zatrzymacie są im zatrzymane”.

Gdzie sprawowany jest sakrament spowiedzi? w konfesjonale (z racji epidemii często na dworzu), gdzie ksiądz ma na szyi stułę (symbol władzy kapłańskiej, który można ucałować po spowiedzi - w czasie epidemii jednak nie całujemy).

Kto spowiada?  Ksiądz, którego nazywamy spowiednikiem.

Kto przystępuje do spowiedzi? Penitent. Postawa penitenta klęcząca.

Do czego jest ksiądz zobowiązany? Do tajemnicy spowiedzi pod karą ekskomuniki, czyli usunięcia ze wspólnoty Kościoła.

Ciekawostka: w zagrożeniu śmierci (np. spadający samolot) ksiądz ma prawo rozgrzeszyć wszystkich naraz.

Warunki dobrej spowiedzi:

1/ Rachunek sumienia - na podstawie folderu, który dostaliście w linku, można do konfesjonału iść z folderem; nie bać się, jak nie potrafisz się spowiadać ksiądz zawsze Ci pomoże; przed Świętami Bożego Narodzenia wszyscy powinni się wyspowiadać.

2/ Żal za grzechy - wystarczy, że przychodzisz tzn. że żałujesz, że chcesz być lepszy; że potrzebujesz Pana Jezusa i chcesz, żeby Ci pomagał

3/ Mocne postanowienie poprawy - staraj się o swoje wychowanie, prace nad wadami

4/ Szczera spowiedź - nie wolno zatajać grzechów; nie ma się co wstydzić, ksiądz, jak mama czy tata, dobrze wie co u Was słychać

5/ Zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu - zawsze trzeba Panu Jezusowi podziękować za Jego dobroć i przeprosić za grzechy, również przeprosić najbliższych

z błogosławieństwem +
ks. Andrzej
duszpasterz kandydatów do bierzmowania