Przeskocz do treści

[Bierzmowanie 2021] Ważne informacje dla kandydatów

PIERWSZE SPOTKANIE ORGANIZACYJNE

Temat tegorocznego przygotowania do Bierzmowania:

„MUSICIE OD SIEBIE WYMAGAĆ, NAWET GDYBY INNI OD WAS NIE WYMAGALI” św. Jan Paweł II

Prezentacja o św. Janie Pawle II i ks. kardynale Stefanie Wyszyńskim w roku przygotowań do beatyfikacji [plik Powerpointa]

Słowo księdza Proboszcza:

Kochani Młodzi Przyjaciele,

nie trzeba nikomu tłumaczyć jak trudny czas z powodu pandemii przeżywa cały świat, w tym Polska. Patrzymy na cierpiących chorych, samotnie umierających, zmęczonych lekarzy i całą służbę zdrowia, ludzi pełnych lęku niepokoju, trwających w izolacji i osamotnieniu. Starszych i młodych. Właśnie myślę, że dla Was młodych jest to czas najbardziej trudny. Lekcje online były piękne i ciekawe przez pierwsze dni, atrakcje nowoczesnych komunikatorów już się znudziły, siedzieć po kilka, czy kilkanaście godzin w domu, nawet przed najciekawszym komputerem czy komórką wcale nie jest już atrakcją. Lekcje na odległość, prace, zajęcia pewnie nie są łatwiejsze niż te w szkolnej ławce. A przecież tęsknimy za koleżankami i kolegami, spotkaniem na szkolnym korytarzu, przed szkołą czy kościołem. Tęsknimy za radością bycia ze sobą. Wiem, że to trudne, ale niestety taka jest rzeczywistość i pewnie jeszcze trochę tak lub podobnie pozostanie.

Moi Drodzy,
czas płynie szybko. Za kilka miesięcy przed Wami kolejny ważny etap Waszego życia - Bierzmowanie. Nie chcielibyśmy go odkładać, ale też szkoda płynących dni i upływu czasu, dlatego podjęliśmy inicjatywę częściowego przygotowania przez Internet (pewnych rzeczy niestety tak się nie da). To tylko raz w miesiącu. Może to będzie nie tylko czas na naukę i zdobywanie wiedzy, ale okazja do wymiany myśli, spostrzeżeń, doświadczeń, czy refleksji. Zapraszam więc Was do podjęcia tego trudu, a zobaczycie, że będzie się opłacało.

trzy sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrzest, komunia i bierzmowanie. Nie tylko nasza dusza, ale i ciało przeznaczone jest do zbawienia. Bierzmowanie podkreśla nasz związek ze wspólnotą ludzi wierzących, związek z Kościołem, z parafią, z kapłanem. Dojrzałość chrześcijanina, żywa wiara zakłada więź z Jezusem Chrystusem, a tym samym - nigdy oddzielnie - więź z Jego Kościołem, a więc lokalnie - parafią. "Chrystus tak, Kościół nie" to często cytowane sformułowanie jest zasadniczym błędem. Także proszę rodziców o zaangażowanie i odpowiedzialność. Tam są dzieci, gdzie są rodzice. Jesteście pierwszymi świadkami dla swoich dzieci. Ks. Andrzej przedstawi Wam sposób przygotowania.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Wielu z Was już się zapisało na listę bierzmowanych. Są to czasem całe klasy. To piękne świadectwo. Ale jeszcze wielu pozostaje na uboczu. Zaproście ich do swojej grupy. Należy się zgłosić do zakrystii bądź kancelarii parafii M.B. Wspomożycielki Wiernych bądź zgłosić się bezpośrednio do księdza Andrzeja, czyli do mnie (można udostępniać mój mail i telefon; 607821539, )

Krótko o sakramencie bierzmowania. Po co bierzmowanie i przygotowanie? BIERZMOWANIE jest sakramentem umocnienia naszej wiary, jednym z trzech, jak powiedziałem sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego - nazywany Sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Ducha Świętego, czyli wiarę otrzymaliście na chrzcie św. a teraz w sakramencie bierzmowania otrzymacie szczególną moc Ducha świętego, która uzdolni Was do mężnego wyznania i praktykowania wiary w Jezusa. Czyli wyobraźcie sobie, już trochę znacie Jezusa, może trochę rozumiecie wiarę, a teraz podczas przygotowań pogłębicie ją, umocnicie, lepiej zrozumiecie, aby stać się dojrzałymi chrześcijanami. Zrozumienie wiary doprowadzi również do lepszego poznania samego siebie, swojego ducha, psychiki i ciała. Wiara daje nam łączność z Bogiem i między sobą – szczęście. Bierzmowanie jeszcze bardziej przybliży Was do Boga i ludzi. Pogłębicie wieź z Jezusem Chrystusem i Jego Kościołem – wspólnotą. Aby zdecydować się być bliżej; i jeszcze o tej wierze w Jezusa mówić innym, czyli być świadkiem wiary, na początku musicie ją poznać, a więc lepiej poznać samego Jezusa Chrystusa. STĄD NASZE PRZYGOTOWANIE DO BIERZMOWANIA. W normalnych warunkach uczymy się przychodzić do kościoła, bo Chrystus chce Was mieć przy sobie, bliziutko, właśnie w Kościele, na parafiach. Bo On tu jest, tu jest Jego dom, miejsce przebywania. Dziś, z racji pandemii wasze domy staną się tym szczególnym miejscem przygotowania. Rodzina – Kościół Domowy, mama, tata, rodzeństwo, ksiądz czy animator obecny przez swoje Słowo.

Jak będzie wyglądało przygotowanie?
a) czas trwania: od października tego roku, do października roku przyszłego
b) W normalnych warunkach wszyscy kandydaci spotykają się ze mną, ks. prowadzącym zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca na SPOTKANIU OGÓLNYM, najbliższe wypada 22 LISTOPADA (czy się odbędzie zależy od sytuacji). Spotkanie zawsze rozpoczynamy Mszą św.
c) Ponadto zostaliście podzieleni na grupy i przydzieleni do Animatorów. Lista poniżej. Będziemy spotykać się z animatorami online, aby przejść formację intelektualną (zdobywamy wiedzę o Bogu przez katechezę i spotkanie online)
To normalne, przechodzimy formację intelektualną, duchową i ludzką, wychowujemy się do wiary wraz z rodzicami i Animatorami. Pamiętajcie, że Jezusowi na Was zależy, na waszym harmonijnym rozwoju; tak jak waszym rodzicom. Dlatego rodzice przez bycie z wami i modlitwę, dopingowanie Was w tym biegu wiary, mobilizowanie, a nawet pilnowanie np. uczestnictwa w transmisjach, spotkaniach online czy obecności w kościele, będą wam pomagać w odkrywaniu Jezusa; odczuć Jego obecność i bliskość.
ZDOBYWAMY WIEDZĘ I POBOŻNOŚĆ: A jak to uczynić?

SPOTKANIE OGÓLNE W OSTATNIĄ NIEDZIELĘ MIESIĄCA (zależnie od sytuacji)

SPOTKANIA W GRUPACH Z ANIMATOREM (pierwsze takie spotkanie już w listopadzie; spotkania tylko online. Organizatorem spotkania będzie Animator, który zaprosi Was za pośrednictwem maila - który wpisaliście na deklaracji - na SPOTKANIE ONLINE ,wysyłając do Was link spotkania, datę oraz godzinę spotkania. Ponadto datę i godzinę pierwszych Waszych spotkań umieszczę w informacjach na stronie parafialnej. Wszyscy muszą podać mi maile, które ja przekażę Animatorom, w przeciwnym razie spotkanie, jak i przygotowanie do sakramentu nie będzie możliwe.

PRAKTYKA WIARY:
a) Kandydat chodzi na Msze św. (aktualnie jest dyspensa ks. Kardynała, nie ma grzechu ciężkiego za nieobecność na Mszy w niedzielę, o ile uczestniczymy w transmisji, ale jest możliwość przyjścia do kościoła dla tych, którzy chcą i się nie boją. Do wyboru w par. M.B. Wspomożycielki Wiernych, ul. Conrada: o 7.00; 8.30; 10.00; 11.30 góra/dół zawsze; 13.00, 18.00 dla młodzieży – jeśli limit osób jest przekroczony odprawiamy Msze św. na górze i na dole albo kandydat uczestniczy w transmisjach telewizyjnych bądź online (wówczas przed Komunią św. przed telewizorem czy komputerem należy po Baranku Boży… wzbudzić chęć przyjęcia Komunii duchowej).
TRANSMISJE MSZY ŚWIĘTEJ – niedziela (obowiązkowe, jeśli nie jesteś w kościele): TVP 1 g. 7.00, TV Trwam g. 9.30, transmisja internetowa TVN24, g. 11.00, TVP POLONIA g. 13.00 (jeśli powrócicie do szkół powrócą również wpisy do indeksów i spotkania ogólne w parafiach, na pierwszym takim spotkaniu rozdam pakiet bierzmowanego [indeks, katechizm, różaniec, folder do spowiedzi, na razie musimy się obejść bez].
PROŚBA DO RODZICÓW, ABY W KSZTAŁTOWANIU POBOŻNOŚCI POMAGALI SWOIM DZIECIOM przez zachęcanie do uczestnictwa we Mszy transmitowanej
b) Kandydat spowiada się raz w miesiącu, możliwość Spowiedzi w konfesjonałach, ale również na świeżym powietrzu; w każdy pierwszy piątek miesiąca, najbliższy 6 listopada od godz. 16.30 (pusty kościół, kilku spowiedników; w tygodniu spowiadamy 30 min. przed Mszami – Msze w dni powszednie: 6.30; 8.00, 17.00; 18.00); MSZA I SPOWIEDŹ JEST DLA KANDYDATA NAJWAŻNIEJSZA!
c) październik (miesiąc różańca, miesiąc maryjny) mija, ale na różańcu modlimy się cały rok: odmów 1x różaniec (dowolną część) z rodzicami w domu, można z kolegą czy koleżanką (wysyłam wam Pacierz Bierzmowanego [plik PDF]), tam odnajdziecie pomoc przy różańcu; ponadto odmawiaj codziennie cały pacierz, zajmie Ci to 5 minut, a modląc się, nauczysz się pacierza i zdasz egzamin kandydata do bierzmowania.

POPATRZCIE NA TAKI OBRAZ: APOSTOŁOWIE WRAZ Z MARYJĄ OCZEKUJĄ W SALI WIECZERNIKA NA ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO. JAK MYŚLISZ - CO ROBIĄ? JEDNOMYŚLNIE TRWAJĄ NA MODLITWIE - TAKI JEST PODSTAWOWY SENS PRZYGOTOWANIA DO BIERZMOWANIA. CZYLI POZNAJEMY JEZUSA CHRYSTUSA, ZDOBYWAMY WIEDZĘ, O JEZUSIE, O KOŚCIELE, KTÓRY ZAŁOŻYŁ, ALE RÓWNIEŻ MODLIMY SIĘ, CZEKAMY NA PRZYJŚCIE DUCHA ŚWIĘTEGO.

TEMATY SPOTKAŃ Z ANIMATORAMI:
a) Kim jest Jezus? Kim jest dla mnie?
b) Czym jest Kościół? Co to są sakramenty? I jak z nich korzystać?
c) Spowiedź święta – będziemy się na nowo jej uczyć
d) O Mszy świętej, Słowo i Ciało Pańskie jako podstawowy pokarm w drodze do nieba.
e) Poznajemy Biblię
f) Powiemy sobie o przykazaniach jako drogowskazach do nieba.
g) O modlitwie. Jak modlił się Jezus. Poznamy różne formy modlitwy wspólnotowej i indywidualnej. (Różaniec - październik, Modlitwa za zmarłych - listopad, W Adwencie: Roraty – w grudniu. W Wielkim Poście: Drogę Krzyżowa, Gorzkie Żale, rekolekcje)
h) Kim jestem? Moja tożsamość. Być chrześcijaninem. Być człowiekiem. Być mężczyzną. Być kobietą. Moje ciało jest Świątynią Boga. Godność ciała ludzkiego. Problemy okresu dojrzewania.

LISTOPAD: Jakie święto? UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
1 listopada WSPOMINAMY TYCH, KTÓRZY JUŻ SĄ W NIEBIE – obowiązek Mszy św., jeśli nie w kościele to transmisji!!! – po rozdaniu indeksów, w pierwszym możliwym czasie, rodzice podpisem w indeksie poświadczą Wasze uczestnictwo w Mszach św. transmitowanych.; spowiedziach, na domowym różańcu, co ja później zweryfikuję.
2 listopada - WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH, obowiązku Mszy św. nie ma. Dzień nostalgii i zadumy nad rzeczami ostatecznymi:
a) Śmierć
b) Sąd Ostateczny
c) piekło albo niebo (albo czyściec);

CO TO JEST CZYŚCIEC I CO TO JEST MODLITWA WYPOMINKOWA [plik PNG]?
Czyściec – miejsce przebywania człowieka po śmierci, zmarły jest już zbawiony, ale aby wejść do nieba, musi oczyścić się z kar doczesnych. Wówczas cierpiącemu w czyśćcu może pomóc tylko nasza modlitwa oraz ofiarowanie odpustu za zmarłego. Po to jest odpust listopadowy (uwolnienie od kary doczesnej), aby wyprowadzić zmarłego z czyśćca i wprowadzić go do nieba. Ty możesz to uczynić. Jak?
MODLĄC SIĘ ZA ZMARŁYCH: W każdym roku, cały październik ofiarowujemy wypominki za naszych bliskich, którzy umarli. W parafii przez cały rok księża wraz z wiernymi modlą się za zmarłych specjalną modlitwą, którą właśnie nazywamy MODLITWĄ WYPOMINKOWĄ (u nas w parafii odczytujemy wypominki w każdą niedzielę przez cały rok).
Ponadto przez cały listopad możesz, w dowolnym dniu, pójść na cmentarz, postawić na grobie kwiatek, zapalić znicz i pomodlić się: Ojcze nasz…; Zdrowaś Maryjo…; Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci, niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
Przyjmij również Komunię św. w intencji zmarłego (również duchowo) i kiedy pomodlisz się w intencjach Papieża, np. Ojcze nasz…, otrzymasz odpust zupełny (Papież Franciszek przedłużył możliwość uzyskania odpustu na cały listopad, abyśmy w różnym czasie mogli odwiedzić groby, bez pandemii jest to okres od 1 do 8 listopada.).

Przygotowując się do przyjęcia sakramentu bierzmowania nie będziecie sami, będą Wam towarzyszyć wasi rodzice, księża i siostry pracujący w naszej parafii, parafianie, cała wspólnota ludzi wierzących, mężczyzn i kobiet, którzy idą z Wami tą samą drogą, jesteśmy braćmi i siostrami a w sposób szczególny będą wam towarzyszyć ANIMATORZY.

Ogłoszenia dotyczące spotkań online z animatorami:
Spotkania dla kandydatów do bierzmowania będą się odbywały online raz na miesiąc. Kandydaci zostali podzieleni na 7 grup. Każda grupa ma swojego prowadzącego. Dziś zrobimy podział na grupy [plik Excela]

UWAGA! Nie ma możliwości zamiany w grupach. W ostateczności, tylko za moim pośrednictwem.

GRUPA 1 - Ks. Andrzej Kunicki
GRUPA 2 - Ks. Cezary Graczyk
GRUPA 3 - Ks. Damian Skiba
GRUPA 4 - P. Maria Zielińska
GRUPA 5 - P. Andrzej Olszewski z małżonką
GRUPA 6 - P. Marta Żdanuk
GRUPA 7 - P. Benua Duwerge – w języku angielskim

Bardzo Was proszę, abyście spróbowali obdarzyć zaufaniem i szacunkiem ludzi: po pierwsze dorosłych, mających trochę większą wiedzę, trochę większe doświadczenie życiowe. Po drugie, których daje wam sam Pan Jezus. Animator wyśle Wam na maila link, datę oraz godzinę spotkania, jeśli nie podałeś maila wyślij mi mail smsem (607821539) niezwłocznie.

Z serca Wam i Waszym Rodzicom błogosławię +
Ks. Andrzej Kunicki, duszpasterz kandydatów do bierzmowania
wraz z Ekipą