Przeskocz do treści

[Bierzmowanie 2020] Informacje z 22 maja

30 maja (sobota), godz. 18.00 DOLNY KOŚCIÓŁ
Wigilia Uroczystości Zesłania Ducha Świętego
dla kandydatów do Bierzmowania

(obecność obowiązkowa)
18.00 Msza św. w dolnym kościele
19.00 – 19.15 spotkanie organizacyjne

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Drodzy moi,

czas przynagla, abyśmy pomyśleli odpowiedzialnie o naszym przygotowaniu do Bierzmowania. Jesteście grupą młodzieży - można by rzec - wyjątkową, gdyż przyszło się Wam przygotowywać do dorosłego życia chrześcijańskiego w tak ekstremalnych warunkach. Gotów jestem zaryzykować tezę, że to wejście w dorosłość pod każdym względem trochę wymogło na Was życie. Czas pandemii jest czasem wyjątkowym, na naszych oczach dzieje się kawał historii, nikt z nas nie potrafi do końca powiedzieć, co będzie. Jak zmieni się świat, jak zmienią się ludzie. My, jako chrześcijanie zawsze powinniśmy być pełni nadziei i uczyć się odczytywać znaki czasu, gdyż wszystko, co nas spotyka, i jest przeżywane z Bogiem, może stać się dla nas czasem błogosławionym.

Chcę, abyście uświadamiali sobie, że w każdych warunkach, nawet najtrudniejszych, fundamentalna dla nas jest relacja z Jezusem. Tylko On zna odpowiedzi na nasze pytania. A my stawiamy ich coraz więcej: o sens życia, o szczęście, o przyszłość.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy opustoszały nasze szkoły, ulice, opustoszał również Kościół. Jak się okazuje dla kogoś kto kocha Jezusa, i pandemia nie była przeszkodą, by spotkać się z Bogiem. Choć wszelkiego rodzaju transmisje nie mogą nam zastąpić sakramentów, spełniały rolę uczestnictwa w liturgii. Wiele osób pomimo obostrzeń przychodziło do Kościoła, i zawsze w naszej Parafii dla tego, kto chciał, był dostęp do sakramentów, spowiedzi czy Eucharystii. Proszę Was: otwórzcie oczy a jeszcze bardziej serca, aby tę historię współczesną zrozumieć. Być świadomym obywatelem RP i chrześcijaninem. W pewnym sensie historia wymusza na Was więcej dojrzałości i odpowiedzialności. Trzeba brać się solidnie do pracy. Dziś każdy z nas, również ludzie młodzi, choćby Wy, przygotowujący się do pierwszych egzaminów czy do Bierzmowania, jesteście zaproszeni do większej odpowiedzialności i sumienności niż dotychczas. Nawet niż Wasi rówieśnicy z lat poprzednich. Czekają Was egzaminy. Proszę: nie traćcie czasu. Sumiennie przykładajcie się do nauki. Jak mówił św. Jan Paweł II,  którego 100- lecie urodzin wspominaliśmy czy Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński, do którego beatyfikacji przygotowują się wszyscy Polacy [link do prezentacji]; „musicie od siebie wymagać, nawet jeśli inni od Was nie wymagają”. Ani rodzice, ani nauczyciele, ani księża nie są w stanie zastąpić waszego sumienia.

Przez ten czas kwarantanny uczestniczyliście we Mszy św. niedzielnej za pośrednictwem transmisji, braliście udział w rekolekcjach, w Drodze Krzyżowej, w Gorzkich Żalach; uczestniczyliście w Świętym Triduum Paschalnym; choć nie można było przyjść poświęcić pokarmów, zasiedliście razem z najbliższymi do Świątecznego śniadania. Poza uczestnictwem w liturgii online niczego więcej od Was nie wymagałem, i póki co nie będę wymagał, prócz zachęty, aby powracać do liturgii w kościele i trzymać się Jezusa w sakramencie pokuty i we Mszy świętej. No i oczywiście pacierz na pamięć (-:  Wielu z Was już przychodzi na Mszę św. niedzielną, Kościół pomału zaczyna się zapełniać. Jesteśmy zobowiązani do przestrzegania wszystkich obostrzeń i świątynie w Polsce należą dziś do najbezpieczniejszych miejsc życia społecznego. Standardy bezpieczeństwa są bardzo wysoko oceniane przez ludzi, co cieszy, to też jakiś wyraz naszej kultury i wzajemnego szacunku.

Z racji reaktywacji scholi młodzieżowej, scholki dziecięcej, powrotu wielu młodych ludzi oraz dzieci do udziału w liturgii w Kościele postanowiłem i od Was trochę więcej wymagać. Wiem o waszym egzaminie, duża część z was, w tym roku do niego przystąpi. Pomyślałem, że powinniśmy razem szczególnie pomodlić się o waszą pomyślność na egzaminach oraz o przyjęcie do dobrych szkół. Dlatego musimy się trochę zmobilizować, również zdajcie sobie sprawę, że przygotowanie do bierzmowania trwa, jest również ważne, i zakończy się prawdopodobnie normalnie, w terminie jesiennym BIERZMOWANIEM.

Podjąłem decyzję, że z każdym z Was, muszę się spotkać jeszcze przed wakacjami. I każdy z Was przez swoją obecność, musi potwierdzić mi swój udział w przygotowaniach. Wychodzicie już z domu, chodzicie do sklepu, może już spotykacie się z rodziną czy przyjaciółmi; w szkole zaczną się konsultacje, później egzaminy, dlatego też przewidziałem konieczność jednego spotkania przed wakacjami w kościele. Chcę się z Wami zobaczyć.

Ustalenia:

Zbliża się Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, będzie okazja poprosić Ducha świętego o mądrość na egzaminach i zawierzyć mu swoje życie, zdrowie, pomyślność Waszą i Waszych rodziców czy rodzeństwa. W tym celu w sobotę, 30 maja w Wigilię Zesłania Ducha Świętego zapraszam na Mszę świętą sprawowaną w waszych intencjach o godz. 18.00 w dolnym kościele (obecność obowiązkowa). Liczba miejsc w kościele, w zgodzie z rozporządzeniem ministra zdrowia, pokrywa się z liczbą kandydatów do bierzmowania, dlatego Msza święta będzie tylko i wyłącznie dla Was. W Kościele mamy wyznaczone miejsca zgodnie z ustaleniami sanitarnymi. W świątyni obowiązują maseczki. Apeluję do Waszej odpowiedzialności i rozumności. Nie podajemy sobie rąk, nie wpadamy w objęcia, zachowujemy społeczny dystans i cieszymy się sobą, widząc siebie i uczestnicząc w liturgii. Później po Mszy św. można pogadać, zachowując dystans społeczny. To są, póki co, standardy życia na co dzień.

Bezpośrednio po Mszy świętej będzie spotkanie organizacyjnej trwające 15 minut. Zobligowany jestem, aby przekazać wam najważniejsze informacje. Będą również w tym dniu podpisywane indeksy i sprawdzona lista obecności. Osoby, które w tym dniu, nie przyjdą, obowiązkowo będą musiały spotkać się ze mną indywidualnie, do tego celu ustalam również dyżury dla kandydatów do bierzmowania i ich rodziców, w każdy wtorek i czwartek, w godzinach od 16.00-17.40 w poczekalni przed kancelarią.

Informacje organizacyjne:

  1. lektorów, którzy przygotowują się do bierzmowania proszę 30 maja o służbę przy ołtarzu; pozostałych, chętnych kandydatów bardzo proszę zgłaszać się do mnie: 607821539, do pomocy przy liturgii w tym dniu;
  2. śpiew i uwielbienie podczas Wigilii Zesłania Ducha świętego poprowadzi parafialna schola młodzieżowa (jeśli ktoś ma zdolności muzyczne, śpiewa może dołączyć na stałe do scholii parafialnej);
  3. poproszę 2 osoby do czytań, 1 osobę do psalmu, 1 osobą do modlitwy powszechnej, 2 osoby do darów, 1 do komentarza (wszystkie teksty będą przygotowane i wysłane do chętnych, którzy się zgłoszą, bardzo proszę zwłaszcza te osoby, które już mają doświadczenie, ale mogą być również nowe; na zgłoszenia czekam do najbliżej niedzieli, do  24 maja)
  4. proszę pamiętać, że spotkanie każdego ze mną, przed wakacjami jest obowiązkowe, w przeciwnym razie uznam rezygnację z przygotowań
  5. Spotkań z animatorami nie wznawiam w dalszym ciągu, natomiast zachęcam do uczestnictwa we Mszach świętych niedzielnych w kościele oraz wzięcia udziału co najmniej raz w Nabożeństwie Majowym i Czerwcowym (w dni powszednie o 18.35, w niedzielę o 17.15). Jeśli nie, proszę o uczestnictwo w transmisjach wówczas indeksy podpisują rodzice albo, będąc na nabożeństwie w kościele, zostawiajcie zawsze na stoliku przed zakrystią.
  6. na stronie parafialnej przygotowałem prezentację na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II oraz z racji przygotowań do beatyfikacji  Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego; prezentację przygotowałem specjalnie z myślą o Was; dostępna na głównej stronie parafialnej strony wpomozycielka.waw.pl oraz w zakładce przygotowanie do bierzmowania
  7. przypominam o obowiązkowej spowiedzi wielkanocnej z wpisem do indeksu! (indeks podpisujesz u księdza od razu po spowiedzi), zachęcam również rodziców:

Możliwość spowiedzi w naszym kościele:

  1. podczas dyżuru księży w konfesjonale, w górnym kościele, codziennie: od poniedziałku do piątku, od 15.00 do 18.00
  2. w sobotę od 15.00 do 17.00
  3. w niedzielę podczas każdej Mszy świętej. Proszę, aby każdy do naszej uroczystości 30 maja przystąpił do spowiedzi, możliwości są ogromne, bezpieczeństwo 100%, spowiedź podczas dyżurów księży możliwa jest nawet na świeżym powietrzu; konieczne potwierdzenie w indeksie

ks. Andrzej