Przeskocz do treści

O stronie www

Do 2010 r. współtworzyli:

Redakcja:

Kasia Niewczas - redaktorka
Magdalena Nitschke - konsultantka
Dorota Wyrzykowska
- konsultantka
Paweł Witkowski - twórca strony (pierwszego i drugiego wydania), jej pierwszy administrator i redaktor
ks. Robert Pękacki - konsultant, opieka duszpasterska
Karol Regulski - fotograf
Tomasz Cal - drugi administrator i redaktor

Obsługa techniczna, realizacja:

Robert Kowalski - projekt grafiki
Cezary Nowak - konfiguracja CMSa
Paweł Witkowski (SJ) - dopracowanie szczegółów i edycja treści

Przeznaczenie i założenia strony internetowej

Parafialna strona internetowa wspomozycielka.waw.pl jest skierowana głównie do parafian kościoła p.w. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Do podstawowych celów jej funkcjonowania można zaliczyć:

  • Informowanie o tym, jakie nabożeństwa oraz uroczystości będą odbywały się w naszym kościele w najbliższym czasie.
  • Informowanie o tym, jakie wydarzenia kulturalne będą odbywały się na terenie Archidiecezji Warszawskiej.
  • Informowanie o tym, jakie dokumenty potrzebne są do uzyskania określonych sakramentów. Dzięki temu większość Parafian przychodząc do kancelarii od razu przynosi wszystkie potrzebne dokumenty.
  • Formowanie duchowe wiernych m. in. przez cotygodniową katechezę tzw. „słowo na niedzielę”, w której m. in. omawiane są teksty liturgii i wyjaśniane jest znaczenie Ewangelii na dany dzień.
  • Prowadzanie działów, w których wierni mogą dotrzeć do najnowszych dokumentów Kościoła Katolickiego (encyklik, adhortacji apostolskich, listów pasterskich, etc.).
  • Formowanie wiernych w liturgii: np. w symbolice gestów oraz przedmiotów używanych w czasie liturgii.
  • Każda osoba odwiedzająca stronę parafialną może za pośrednictwem poczty internetowej (e-mail) zadać pytanie w różnego typu sprawach natury formalnej, np. dotyczących udzielenia sakramentu lub zadać pytanie wynikające z własnych wątpliwości w jakichś sprawach.

Do strony parafialnej ma dostęp każdy użytkownik Globalnej Sieci Internet.

Na podstawie automatycznego systemu statystyk monitorującego odsłony naszej strony wraz ze wskazaniem miejsca, gdzie w danym momencie jest użytkownik, możemy stwierdzić znaczącą ilość nieprzypadkowych odwiedzin nie tylko z miast znajdujących się na terenie Polski, ale również i z całego świata – ze wszystkich kontynentów. Dlatego np. sprawdzenie godzin nabożeństw przez osoby będące z innej parafii, które pragną uczestniczyć we Mszy Św. w naszej świątyni nie stanowi najmniejszego problemu.

Historia powstania strony

Pomysł parafialnej strony internetowej zrodził się mniej więcej w październiku 2003 roku. Inicjatywa była odpowiedzią na zachętę Kościoła Katolickiego, podkreślającego rolę mediów jako ważnego środka dotarcia do wiernych. Pomysłodawcą był lektor Paweł Witkowski, który w porozumieniu z pierwszym proboszczem, ks. Janem Hurynem rozpoczął pracę nad stroną razem z kolegami lektorami. Do końca marca 2004 roku powstał projekt merytoryczny i graficzny. Parafianie mający możliwość korzystania z Internetu, mieli również dostępu do informacji parafialnych.

Od tamtej pory do grudnia 2007 roku było około 170 tysięcy unikatowych wejść na naszą stronę, co wydaje się być najlepszym wynikiem spośród wszystkich stron Archidiecezji. Dziennie średnio było około 80 unikatowych wejść na stronę.

Uznanie dla naszej strony wyraziło wielu księży z kurii, m. in. aktualny Duszpasterz Młodzieży oraz wielu księży z Polski i zagranicy.

Wiele podziękowań napływa również od wiernych. Oto niektóre z nich:

„Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!!! Bardzo się cieszę, że ta strona istnieje. Pozdrawiam serdecznie wszystkich kapłanów z naszym kochanym Księdzem proboszczem na czele oraz wszystkie Siostry Zakonne i oddaną służbę liturgiczną.”

„Serdeczne Pozdrowienia dla wszystkich Parafian, Księży i Liturgicznej Służby Ołtarza z Chomiczówki. Pozdrowienia przesyłają Ministranci oraz Księża Michalici pracujący w przylegającej do Waszej parafii Matki Bożej Królowej Aniołów. Niech każdy z was podobnie jak i my woła za św. Michałem Archaniołem, patronem Zgromadzenia Michalickiego, wraz z Bł. Ks. Bronisławem Markiewiczem, Zakonodawcą - KTÓŻ JAK BÓG! Ps. Serdeczne Pozdrowienia dla Pawła Witkowskiego - Paweł to co robisz jest super!!!”

„Szczęść Boże! Z całego serca dziękuje za tą stronę. Stronę pełną radości i pogody.”

Internetowe forum parafialne

Rok po powstaniu strony wspomozycielka.waw.pl zrodził się pomysł powstania internetowego forum, dzięki któremu wierni mogą dyskutować między sobą, wymieniać poglądy, poznawać się i budować dobre relacje chrześcijańskiej wspólnoty. Forum powstało. W rozmowach tą drogą do 2010 roku brało udział 100 zarejestrowanych użytkowników oraz goście, którzy nie byli zarejestrowani. Od roku 2011 z powodu braku aktywności forum zostało wyłączone.

Profil parafialny na facebooku

Wraz z brakiem zainteresowania na forum, zrezygnowano z niego. Założono za to profil strony parafialnej na portalu społecznościowym facebook.com, który z powodzeniem z czasem może stać się dobrą drogą komunikacji z wiernymi parafii.

Dla nowej strony zarezerwowano adres: www.facebook.com/wspomozycielka. Zapraszamy!

Trzecia odsłona strony parafialnej

Od września 2013 r. strona parafialna ma swoją trzecią oficjalną odsłonę - nowa grafika, a przede wszystkim nowy, łatwiejszy w obsłudze system zarządzania treścią.

Z radością informujemy o opublikowaniu nowej strony parafialnej! Oto co zmieniliśmy:

  • nowy (bardziej przystępny do edycji) System Zarządzania Treścią (WordPress)
  • zupełnie nowy wygląd strony - nacisk został położony na praktyczność (możliwość umieszczenia w uporządkowany sposób jak największej ilości informacji lub wskazania do nich dostępu już na stronie głównej).
  • dodano nowe informacje (np. Katechizm, Kościół parafialny czy Kiosk), a wcześniej istniejące treści zmodyfikowano

Mamy nadzieję, że nowa strona przypadnie Państwu do gustu, a nowa odsłona sprawi, że w łatwy sposób będzie można wyszukać potrzebne dla siebie informacje.

Tomasz - administrator