- budowniczy kościoła, pierwszy proboszcz parafii
Ks. Jan Huryn, syn Antoniego i Bronisławy z d. Stupak, urodził się 9 IX 1938 roku we wsi Pięciowłoki w parafii Suchowola na terenie powiatu Sokółka w archidiecezji białostockiej. Ochrzczony został w kościele parafialnym pw. Świętych Piotra i Pawła w Suchowoli. Suchowola to również rodzinna parafia sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Wielkim rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Suchowoli, uzyskując świadectwo dojrzałości w 1956 roku. Następnie przez kilka miesięcy pracował w Kasie Spółdzielczej w Dąbrówce Białostockiej, po czym wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, gdzie studiował w latach 1958 – 1964 filozofię i teologię. Studia seminaryjne uwieńczył święceniami kapłańskimi, których udzielił mu sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Stało się to 24 maja 1964 roku we wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, której wizerunek ks. Jan po latach umieścił w wybudowanej kaplicy w Nowej Wsi koło Warki. Przychylając się do prośby ks. Jana Huryna, ksiądz Prymas nadał tytuł Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych erygowanej parafii na Chomiczówce i wznoszonej tam świątyni.
Po święceniach kapłańskich ks. Jan pracował jako wikariusz i katecheta w Józefowie koło Otwocka oraz w parafiach warszawskich: Św. Teresy we Włochach, Matki Bożej Królowej Świata na Ochocie, Św. Tadeusza Apostoła na Sadybie i Św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Tamce. Dnia 20 maja 1975 r. ks. Jan Huryn został mianowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego proboszczem parafii Boglewice, w której pracował do 1982 roku. W czerwcu tego roku Prymas Polski arcybiskup Józef Glemp powierzył mu obowiązek zorganizowania w Warszawie na Chomiczówce nowej parafii oraz wybudowania tam kościoła i domu parafialnego.
W dowód uznania za owocną pracę administracyjno-duszpasterską w Boglewicach i podjęciem budowy świątyni w Warszawie ks. Jan Huryn został odznaczony w 1994 roku przywilejem noszenia rokiety, mantoletu i pierścienia. Kolejne odznaczenie otrzymał po konsekracji kościoła. 24 grudnia 2003 roku dekretem Prymasa Polski kard. Józefa Glempa został mianowany kanonikiem gremialnym (In ordine gremialium) Kapituły Kolegiackiej Kampinosko-Bielańskiej pw. Pięciu Braci Męczenników przy Kolegiacie Niepokalanego Poczęcia NMP w Lasku Bielańskim w Warszawie. W języku potocznym, zwracając się do obdarzonego tym tytułem, używamy zwrotu „ksiądz prałat”.
Dnia 6 VIII 2007 roku w Święto Przemienienia Pańskiego Ks. Jan Huryn w wieku 69 lat nieszpodziewanie odszedł do domu Ojca. Już dwa dni później - 8 sierpnia odbył się pogrzeb zmarłego Proboszcza parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce, budowniczego jednego z największych kościołów w Warszawie. Po Eucharystii, której przewodniczył Prymas Polski Józef kard. Glemp, w koncelebrze z abp. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim, oraz 150 kapłanami, Zmarły został pochowany w dolnym kościele.
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
a Światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.
AMEN.