Przeskocz do treści

Kościelna Służba Porządkowa

KSP "Totus Tuus" to stowarzyszenie męskie. Działalność służby w Kościele rozpoczęła się od pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do naszej Ojczyzny (stąd papieskie zawołanie z łac. "Totus Tuus" - "Cały Twój [Maryjo]".

Opiekunem Braci jest Ks. Proboszcz.

***

Kościelna Służba Porządkowa istnieje w naszej Parafii od 1983 roku.

W zamyśle Kościoła do powołania takiej formacji, stała się potrzeba obsługi trasy pielgrzymkowej Ojca świętego Jana Pawła II, nawiedzającego naszą Ojczyznę, przez świeckich ludzi Kościoła. Odzew na apel był tak spontaniczny, że powstały struktury organizacyjne niemalże w całej Polsce. Tak powstała Kościelna Służba Porządkowa, która przyjęła nazwę „Totus Tuus” od zawołania Ojca świętego Jana Pawła II. Stowarzyszenie posiada struktury ogólnopolskie, diecezjalne i parafialne. Jest stowarzyszeniem świeckich mężczyzn, oddanych służbie Kościołowi katolickiemu i Ojczyźnie. Nasz parafialny oddział skupia obecnie 21 braci. Dowódcą naszego oddziału jest jeden z naszych braci, p. Kazimierz Klepacki. Praca nasza koncentruje się na działalności wewnątrz parafii, jak i na terenie naszej archidiecezji warszawskiej. W parafii jesteśmy zawsze do dyspozycji ks. Proboszcza, pamiętając o naszej służebnej roli wobec Kościoła, co wyraża się przez:

- utrzymanie prządku,
- w comiesięcznej (maj - październik) fatimskiej procesji różańcowej i Drogi Krzyżowej ulicami naszego osiedla,
- aktywny udział w procesji Bożego Ciała, (przygotowanie jednego  z ołtarzy, niesienie baldachimu, itp.),
- pełnienie służby liturgicznej,
- rozprowadzanie palm wielkanocnych (dochód ze sprzedaży palm przeznaczony jest na potrzeby Parafii),
- coroczne, niedzielne liczenie Wiernych na potrzeby statystyczne Kościoła,
- pomoc w pracach Caritasu w naszej parafii,
- raz w miesiącu uczestniczymy w spotkaniach formacyjno-informacyjnych, które prowadzi ks. Proboszcz.

Zorganizowaliśmy już po raz drugi w naszej parafii, rekolekcje wielkopostne dla wszystkich członków Totus Tuus z naszej Archidiecezji Warszawskiej.

Każdego roku uczestniczymy w organizowanym przez Zarząd Diecezji Warszawskiej dniu skupienia, w Kościele pod wezwaniem „Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży”na Siekierkach w Warszawie.  Celem tego spotkania jest formacja braci, wspólne uczestnictwo we Mszy św. i ogłoszenie programu działalności na kolejny rok służby. Każde takie spotkanie kończy się wspólną agapą i śpiewaniem przy akompaniamencie naszych rodzimych muzyków.

Nasze comiesięczne spotkania organizacyjne odbywają się w każdą drugą niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 13.00.

Powoli nasz oddział starzeje się, stąd pilna potrzeba odmłodzenia naszych struktur. Czekamy na młodszych Braci, którzy poniosą pałeczkę w służbie Kościoła i zatroszczą się o to, aby formacja, powstała dla tak szczytnego celu, która tak pięknie wpisała się w historię Kościoła św. nie upadła śmiercią naturalną.

Parafianie, przychodźcie do nas - Czekamy na Was! Czeka na Was Kościół.

Parafialny Oddział „Totus Tuus”

Szczęść Boże!

Zapraszamy do szeregów Braci z KSP.
Chętnych Panów zapraszamy do zgłoszenia się do Ks. Proboszcza lub do Braci z KSP.


Hymn Kościelnej Służby Porządkowej TOTUS TUUS


Więcej na stronie archidiecezjalnej KSP Totus Tuus