Przeskocz do treści

Informacje po I spotkaniu 16 października

Najważniejsze informacje, pakiet startowy kandydata

Krótko o sakramencie bierzmowania. Po co bierzmowanie?

 • Bierzmowanie jest jednym z 3 sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego - nazywane sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej
 • umocnienie wiary otrzymanej na Chrzcie św. Szczególna moc Ducha świętego, która uzdalnia do mężnego wyznania wiary w Jezusa i postępowania według jej zasad.
 • bierzmowanie przybliży nas do Boga, do Kościoła, do parafii, do wspólnoty ludzi wierzących
 • będziemy mogli być rodzicami chrzestnymi czy wziąć ślub kościelny

Jak będzie wyglądało przygotowanie?

 •  Czas trwania: od października tego roku do października 2022 r.
 • będziemy spotykać  się wszyscy razem co miesiąc, w każdą 4 niedzielę miesiąca,

Najbliższe spotkanie ogólne 28 listopada o godz. 18.00 w kościele górnym (indeksy zostawiamy w koszykach koło prezbiterium i odbieramy po spotkaniu)

 • będziemy również raz w miesiącu spotykać się w grupach z animatorami, listę grup z informacją o terminie pierwszego spotkania z prowadzącym udostępnię na stronie parafialnej ok. 31 października (listę obecności na spotkaniach sprawdzają animatorzy grupy, więc na te spotkanie nie przynosimy indeksu)

Podczas naszych spotkań będziemy mieli 3 UROCZYSTE OBRZĘDY:

 • I obrzęd przyjęcia kandydatów do bierzmowania – 28 listopada o godz. 18.00 w kościele górnym (podczas Mszy św. - o czym w informacjach bliżej uroczystości)
 • II obrzęd wyznania wiary kandydatów (marzec)
 • III obrzęd przedstawienia imienia (po wakacjach) – obecność rodziców, podczas tych uroczystości jest obowiązkowa

Raz w miesiącu wszyscy kandydaci przystępują do Spowiedzi św., można to uczynić w I piątki miesiąca od godz. 16.30; najbliższy I piątek miesiąca przypada 5 listopada; można również wyspowiadać się w innym terminie, kiedy potrzebujesz, ale zawsze spowiedź należy potwierdzić wpisem do indeksu (oddajemy indeks księdzu od razu po spowiedzi, proszę pamiętać o wpisywaniu dat do indeksu, wtedy ksiądz wie gdzie podpisać)

W każdą niedzielę kandydaci do bierzmowania chodzą do kościoła na niedzielną Mszę św. jak wszyscy chrześcijanie: u nas w kościele Mszę św. w niedzielę są o 7.00; 8.30; 10.00; 11.30 (góra i dół); 13.00 i 18.00 (indeks do wpisu zostawiamy na stoliku przy zakrystii przed Mszą św., a odbieramy po Mszy; proszę się nie spóźniać i wpisywać zawsze daty)

W trakcie całego roku będziemy poznawać liturgię Kościoła, a w niej poszczególne nabożeństwa:

 • W MIESIĄCU PAŹDZIERNIKU OBOWIĄZUJE NAS 3 razy OBECNOŚĆ NA RÓŻAŃCU Z WPISEM DO INDEKSU (tak samo zostawiamy indeks na stoliku przed zakrystią i odbieramy po Różańcu i tak będzie z każdym wpisem)
  UWAGA! PROSZĘ O PODPISANE INDEKSU I O ZAZNACZENIE GO PO SWOJEMU, ABY BYŁO ŁATWO ODNALEŹĆ.

  Różaniec w naszej parafii: od poniedziałku do soboty o godz. 18.30 (po Mszy wieczornej), w czwartki i wtorki dodatkowo o 16.15, w niedzielę o 17.15.

  W SZCZEGÓLNOŚCI ZACHĘCAM, ABY PRZYCHODZIĆ NA RÓŻANIEC W CZWARTKI O 18.30, KIEDY MODLI SIĘ MŁODZIEŻ KSM (KATOLICKIEGO STOWARZYSZENIA MŁODZIEŻY ( https://www.facebook.com/KSMChomiczowka )
 • Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych 1 i 2 listopada

  1 listopada obowiązkowo jesteśmy na Mszy św. z wpisem do indeksu (poniedziałek) tj. w niedzielę

  UWAGA! JEŚLI JESTEŚ NA MSZY CZY U SPOWIEDZI W INNEJ PARAFII, RÓWNIEŻ UDAJESZ SIĘ DO TAMTEJSZEJ ZAKRYSTII PO PODPIS; MOŻNA UCZĘSZCZAĆ NA LITURGIE DO INNYCH KOŚCIÓŁ POD WARUNKIEM ZBIERANIACH PODPISÓW

  2 listopada (we wtorek) Dzień Zaduszny, modlimy się za zmarłych i odwiedzamy groby

ZAPRASZAMY CHĘTNĄ MŁODZIEŻ DO SCHOLI KSM, KTÓRA POMAGA NAM W PRZYGOTOWANIACH DO BIERZMOWANIA

Schola KSM spotyka się tego samego dnia, kiedy mamy spotkanie ogólne - a więc na którym jesteś, tylko że o godz. 16.30 w sali św. Jana (kierunkowskazami na sale katechetyczne, a potem w górę). Każdego, kto śpiewa czy gra na jakimś instrumencie zapraszamy.

JEŚLI KTOŚ ZBIERZE WSZYSTKIE PODPISY W INDEKSIE ZWOLNIONY JEST Z EGZAMINU (można mieć 2 nieobecności usprawiedliwione na spotkaniach ogólnych oraz 2 nieobecności usprawiedliwione na spotkaniach grupowych)

POWTARZAM - zasada ogólna: wcześniej podpisujesz indeks i jakoś go zaznaczasz (by móc łatwiej odnaleźć pośród innych indeksów), przed liturgią w indeksie wpisujesz odpowiednią datę i zanosisz indeks do zakrystii do podpisania (nie spóźniasz się), po liturgii odbierasz podpisany;

PRZYPOMINAM, ABY NIEZWŁOCZNIE PODPISAĆ INDEKS U SWOJEGO KATECHETY I WYPEŁNIĆ 2 PIERWSZE STRONY. PROSZĘ PILNOWAĆ INDEKSÓW.

KTO NIE OTRZYMAŁ INDEKSU, PROSZĘ NIEZWŁOCZNIE ZGŁOSIĆ SIĘ DO MNIE, NAJLEPIEJ W CZWARTEK OD 16.00 DO 17.40 DO KANCELARII PARAFIALNEJ

Zachęcam do dobrowolnego i świadomego udziału w przygotowaniach. Indeks pomaga nam w mobilizowaniu się, najważniejsza jest Twoja postawa wobec bierzmowania, Twoja postawa wobec przygotowań (indeks).

Każdego kandydata ksiądz będzie traktował indywidualnie, rodzice zawsze mogą ze mną porozmawiać. Jeśli kogoś paraliżuje lęk przed pandemią, zakażeniem, czy ma inną trudną sytuację, po prostu proszę powiedzieć - żadnych konsekwencji nikt nie będzie ponosił. Proszę nigdy nie rezygnować bez wcześniejszej rozmowy ze mną. W sytuacji, kiedy problem pandemii będzie narastał, przeniosę spotkania do internetu, a w Różańcu czy Mszy św., czy innych nabożeństwach będzie można uczestniczyć w domu, wówczas zawsze indeks podpisują sami rodzice. Np. w sytuacji kwarantanny proszę w domu odmówić różaniec a rodzic niech podpisze i już.  Sytuacja dla każdego jest trudna, ale nie możemy z tego powodu banalizować całego przygotowania. Jeśli Państwo zauważą, np. że dziecko jest przemęczone, że ma dużo nauki w szkole również niech zostanie w domu i odpocznie, też się nic nie stanie. Nie toleruję jedynie lekceważenia przygotowania do bierzmowania, natomiast wszyscy mamy troskę o młodzież, której czasem przychodzi realizować dwa lata nauki w rok. Apeluję do mądrości rodziców i współpracy ze mną. Bardzo ważna zasad podczas przygotowań, myślę że nie tylko do bierzmowania, kiedy jestem chory nie przychodzę, nie zarażam, nawet jeśli to tylko przeziębienie. Noszę maseczkę, dezynfekuję ręce.

ks. Andrzej Kunicki
duszpasterz młodzieży