Przeskocz do treści

Niedziela palmowa, czyli Męki Pańskiej – 24 marca 2024

>>> Zobacz porządek świąteczny w tabelkach <<<

1/ DZISIAJ:
O godz. 17.00 ostatnie w tym roku, nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym. Zapraszamy do udziału w nim. Przy okazji dziękujemy wszystkim, którzy w okresie Wielkiego Postu uczestniczyli zarówno w nabożeństwie Drogi Krzyżowej jak i Gorzkich Żali.

Dzisiaj też o godz. 21:00 ostatni Apel z modlitwą za Ojczyznę i o poszanowanie życia ludzkiego. Natomiast jutro podczas Mszy sw. o godz. 18:00 odbędzie się ceremonia przyrzeczenia duchowej adopcji. Jest to modlitwa za dzieci poczęte, które są zagrożone zabiciem w łonie matki. Chętnych serdecznie zapraszamy.

2/ Próba dzieci sypiących kwiatki na procesji rezurekcyjnej we wtorek o godz. 17:00. Spotkanie przy Grocie Matki Bożej.

3/ W TYM TYGODNIU:

 • kancelaria będzie czynna tylko do środy włącznie,
 • będziemy też jeszcze SPOWIADAĆ wg następującego porządku:
  - do środy: przed i podczas każdej Mszy Świętej rano i wieczorem,
  - we wtorek także spowiadać będziemy od 8:00 do 9:30 i od 16:00 do 20:00.
  - w Wielki Piątek od 15:00 do 18:00
  (przypominamy jednak, że Triduum Paschalne nie jest czasem na spowiedź)
  - nie będziemy spowiadać w Wielki Czwartek, ani podczas Liturgii Wielkiego Tygodnia oraz w Święta.

3/ W WIELKI CZWARTEK:
- kończy się Wielki Post i rozpoczyna Triduum Paschalne, czyli czas Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego.
- We czwartek przed południem o 10:00 w katedrze na Mszy Św. zwana Mszą Krzyżma - kapłani gromadzą się wokół swojego Biskupa, odnawiają przyrzeczenia złożone w dniu święceń kapłańskich. Tam też Biskup dokonuje poświecenia olejów potrzebnych do udzielania Sakramentów Świętych.
- W naszym kościele główna Msza Św. Wieczerzy Pańskiej, sprawowana będzie we czwartek o 19:00. Podczas liturgii będziemy się modlić w intencji kapłanów, wszystkich grup parafialnych oraz całej parafii, zwłaszcza o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Po Mszy Św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy przechowania, czyli Ciemnicy i adoracja. Jest to dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Naszą modlitwą wyraźmy wdzięczność Chrystusowi za te wspaniałe dary, które nam zostawił.

4/ W WIELKI PIĄTEK:
- liturgia Męki Pańskiej i adoracja Krzyża. Tego dnia Wiernych od 18 do 60 r. życia obowiązuje POST ŚCISŁY, tzn. zarówno jakościowy – zakaz spożywania pokarmów mięsnych, jak i ilościowy – jeden posiłek do syta i dwa mniejsze. Do postu zachęcamy również inne osoby (młodsze i starsze), a także w Wielką Sobotę, aż do wieczornej liturgii.
- Podobnie jak latach ubiegłych w Wielki Piątek o 15:00 zapraszamy na liturgię dzieci z rodzicami.
- Główna liturgia Męki Pańskiej sprawowana będzie o 19:00.

5/ Wielki Piątek i Wielką Sobotę:
- o 8:00 będzie sprawowana w naszym kościele Liturgia Godzin
- o 15:00 zapraszamy na nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
- zachęcamy także do adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy i Grobie. Adoracja trwać będzie od 7:00 do 22:00

Wszystkich pragnących trwać razem na modlitwie serdecznie zapraszamy.

6/ Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę odbywać się będzie się w dolnym kościele od 8:00 do 17:00. Będzie też można nabyć wodę świeconą rozprowadzaną przez naszych ministrantów.

7/ LITURGIA WIGILII ZMARTWYCHWSTANIA PANSKIEGO rozpocznie się o 19:00 od poświęcenia ognia przed kościołem. Msza Św. będzie odprawiona w intencji wszystkich, którzy z racji poświęcenia pokarmów składają ofiary. W tym dniu odbywa się także odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, dlatego na liturgię przynosimy świece. Jest to najważniejsza liturgia w ciągu roku.

8/ W Niedzielę Wielkanocną Msza Św. rezurekcyjna o godz. 6:00 rano (nie będzie Mszy Św. o 7:00). Pozostałe Msze Św. jak w każda niedzielę.

9/ POZOSTAŁE INFORMACJE:
- W sobotę woluntariusze z naszego Caritasu roznieśli paczki najbiedniejszym mieszkańcom naszej Parafii. Im więc, jak też Wszystkim sponsorom i ofiarodawcom, bardzo dziękujemy za okazaną pomoc. Msza św. w ich intencji zostanie odprawiona w Wielki Czwartek o 19:00.
- Pod chórem można nabyć prasę katolicką, a przy wyjściu Młodzież z KSM rozprowadza gazetkę parafialną. Przypominamy, że ofiary przy tej okazji składane są przeznaczone na fundusz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży naszej Parafii.